Loading...
Loading...
We use cookies to improve your experience and measure site performance. Privacy Policy

Cooper & Hunter | Hyper Outdoor Series
Model: CH-RHP09-230VO
BTU
9,000
SEER2
27.4
Voltage
208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz
Refrigerant
R454B
Indoor: CH-PRO09MASTWM-230VI
Cooper & Hunter 9,000 BTU 230V, R454B, 26 SEER Ductless 0.75 TON Mini Split Air Conditioner Heat Pump, Olivia Series HYPER Series + Installation Kit Option Wi-Fi Adapter Included CH-R09MOLVWM-230VI + CH-RHP09-230VO
Summary The Olivia Series Single Zone Ductless Mini Split Systems we offer have options of 16ft, 25ft, and 50ft kits. Auto-swing horizontal louvers maintain even airflow throughout the room, and the Genius Core Technology enables the unit to operate with an ultra-low compressor speed of 12Hz for extra energy savings, granting them a high-efficiency rating of up to 26 SEER2. This system will both heat and cool your home or office effectively down to -13°F for Standard units, and even down to -22°F for Hyper units. The units can be controlled with the Cooper & Hunter remote control, or via a smart device when used with the optional Wi-Fi kit and Cooper & Hunter Remote app. Other notable features include Follow Me Mode, Sleep Mode, Timer options, and 46°F Freeze Protection. The Olivia indoor wall-mounted series is an incredible option as a single or multi-zone mini split unit!
Included in Your Order: Cooper & Hunter Single Zone Ductless Mini Split System (9,000 BTU Inverter with Heat Pump) Outdoor Unit: 9,000 BTU (1pc) – Model: CH-RHP09-230VO Indoor Unit: 9,000 BTU (1pc with remote) – Model: CH-R09MOLVWM-230VI Wi-Fi Adapter Optional Installation Kit (16ft, 25ft, or 50ft options available) Wireless Remote Control Installation Manual User's Manual Manufacturer Warranty
Key Features: Auto-Swing for horizontal louvers Genius Core ultra-low compressor speed of 12Hz 46° Freeze Protection Turbo Mode Self-Clean Function Eco Mode Follow Me Mode Remote Control included Smart Kit ready with downloadable Cooper & Hunter remote app
Important All units must be installed by a licensed HVAC professional for the warranty to be valid.
| Indoor Model | CH-PRO09MASTWM-230VI |
| Power supply | 208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz |
| Communication wiring | AWG 14-4 |
| Cooling Capacity | 9,000 (3,800~13,500) Btu/h |
| Input | 34 W |
| Rated current | 4.1 (1.7~6.2) A |
| EER/EER2 | 15.4 Btu/w |
| SEER/SEER2 | 27.4 Btu/w |
| Heating at 47 °F Capacity | 12,000 (3,800~16,000) Btu/h |
| COP | 3.76 W/W |
| HSPF4/HSPF2-4 | 12.5 |
| HSPF5/HSPF2-5 | 9.5 |
| Indoor fan motor | 1 Qty |
| Indoor air flow (Turbo/Hi/Med/Lo) (No duct) | 441.4 / 323.7 / 229.6 / 176.6 CFM |
| Indoor noise level (Hi/Med/Lo) | 38/33/20.5 dB(A) |
| Dehumidification | 0.63 Pnt/H |
| Indoor unit Dimensions (WxDxH) | 33.74 x 9.09 x 11.81 inch |
| Packing (WxDxH) | 36.02 x 14.57 x 24.21 inch |
| Net/Gross weight | 72.75/78.70 inch |
| Drainage water pipe diameter | 5/8" inch |
| Refrigerant piping (Liquid side/Gas side) | 1/4"/3/8" inch |
| Design pressure | 550/340 PSIG |
| Controller | wire controller + remote controller available |
| Room temperature Cooling | 60~90 F |
| Heating | -22~75 F |
| Outdoor Model | CH-RHP09-230VO |
| Min. circuit ampacity | 15 A |
| Max. fuse | 15 A |
| Compressor Model | KTN110D42UFZ |
| Type | ROTARY |
| Brand | GMCC |
| Capacity | 11,820 Btu/h |
| Rated current (RLA) | 10.4 A |
| Refrigerant oil | VG74 11.8 oz |
| Outdoor fan motor Qty | 1 |
| RLA | 0.6 A |
| Speed | 850/680/450 r/min |
| Outdoor air flow (Max) | 1,470.6 CFM |
| Outdoor noise level (Max) | 56 dB(A) |
| Throttle type | EXV |
| Outdoor unit Dimensions (WxDxH) | 31.69 x 12.99 x 21.81 inch |
| Refrigerant Type | R454B |
| Precharge | 25 ft |
| Additional charge for 1/4 inch liquid pipe | 0.16 oz |
| Additional charge for 3/8 inch liquid pipe | / oz |
| Refrigerant piping Liquid side/Gas side | 1/4"/3/8" inch |
| Max. pipe length | 82 ft |
| Max. difference in level | 49.2 ft |
| Ambient temperature Cooling | -22 ~ 122 F |