Loading...
Loading...
We use cookies to improve your experience and measure site performance. Privacy Policy

Cooper & Hunter
Model: CH-RS06-12MDT- MS
BTU
12,000
SEER2
20
Voltage
208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz
Refrigerant
R454B
Outdoor: CH-RHP12-230VO
The incredibly dynamic 6K-12K Btu Multiple Capacity Slim Duct from Cooper&Hunter is the ultimate HVAC solution designed to meet various climate control needs with precision and efficiency, utilizing the new R454B refrigerant. This unit is perfect for Single or Multi-zone applications, offering multiple capacity options with the ENC1 dip switch for easy capacity changes. The slim design of Cooper&Hunter's duct units allows for seamless installation in tight spaces, such as ceilings or walls, ensuring a sleek and unobtrusive appearance. With medium static pressure capabilities, the Slim Duct ensures consistent performance across different settings and up to 21.4 SEER2 rating for optimal efficiency. Incorporating high-quality TU1 Copper Tubes, this unit delivers unmatched durability and superior heat transfer efficiency. Equipped with a built-in smart kit, the Multiple Capacity Slim Duct offers seamless connectivity and remote control via the C&H app. The refrigerant sensor ensures optimal system operation, providing precise climate control. Control Options include: Built-in Smart Kit with Downloadable C&H App, included Remote Control and Wall Thermostat.
| CH | - 0VO + CH |
| Indoor Model | CH-RS06-12MDT- MS |
| Power supply | 208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz |
| Communication wiring | AWG 14-4 |
| Cooling Capacity | 12,000 (3,400~13,500) Btu/h |
| Input | 34 W |
| Rated current | 5 (1.9~6.5) A |
| EER/EER2 | 12 Btu/w |
| SEER/SEER2 | 20 Btu/w |
| Heating at 47 °F Capacity | 12,500 (3,800~16,200) Btu/h |
| COP | 3.39 W/W |
| HSPF4/HSPF2-4 | 10 |
| HSPF5/HSPF2-5 | 8 |
| Indoor fan motor | 1 Qty |
| Indoor air flow (Turbo/Hi/Med/Lo) (No duct) | 400.2 / 323.7 / 264.9 / 176.6 CFM |
| ESP (range) | 0-0.4 ln.wg. |
| Indoor noise level (Hi/Med/Lo) | 36/34.5/32.5 dB(A) |
| Dehumidification | 2.66 Pnt/H |
| Indoor unit Dimensions (WxDxH) | 27.56 x 19.92 x 7.87 inch |
| Packing (WxDxH) | 36.02 x 14.57 x 24.21 inch |
| Net/Gross weight | 72.75/78.70 inch |
| Drainage water pipe diameter | 1" inch |
| Refrigerant piping (Liquid side/Gas side) | 1/4"/3/8" inch |
| Design pressure | 550/340 PSIG |
| Controller | wire controller + remote controller available |
| Room temperature Cooling | 60~90 F |
| Heating | -22~75 F |
| Outdoor Model | CH-RHP12-230VO |
| Min. circuit ampacity | 15 A |
| Max. fuse | 15 A |
| Compressor Model | KTN110D42UFZ |
| Type | ROTARY |
| Brand | GMCC |
| Capacity | 11,820 Btu/h |
| Rated current (RLA) | 11.6 A |
| Refrigerant oil | VG74 11.8 oz |
| Outdoor fan motor Qty | 1 |
| RLA | 0.5 A |
| Speed | 780/680/580 r/min |
| Outdoor air flow (Max) | 1,471.5 CFM |
| Outdoor noise level (Max) | 56 dB(A) |
| Throttle type | EXV |
| Outdoor unit Dimensions (WxDxH) | 31.69 x 12.99 x 21.81 inch |
| Refrigerant Type | R454B |
| Precharge | 25 ft |
| Additional charge for 1/4 inch liquid pipe | 0.16 oz |
| Refrigerant piping Liquid side/Gas side | 1/4"/3/8" inch |
| Max. pipe length | 82 ft |
| Max. difference in level | 32.8 ft |
| Ambient temperature Cooling | -22 ~ 122 F |