Loading...
Loading...
We use cookies to improve your experience and measure site performance. Privacy Policy

Cooper & Hunter | Hyper Outdoor Series
Model: CH-RHP18-230VO
BTU
18,000
SEER2
21.4
Voltage
208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz
Refrigerant
R454B
Indoor: CH-PRO18MASTWM-230VI
Cooper & Hunter Single Zone Astoria Hyper Series, R454B, Wall Mount Air Conditioner, 18,000 BTU/h, 1.5 Ton, 208-230V/60HZ, 24.6 SEER Single Head Ductless Inverter Mini Split, Heat Pump, WIFI & Optional Install Kit CH-PRO18MASTWM-230VI + CH-RHP18-230VO
Summary
The Astoria Series Single Zone Ductless Mini Split Systems we offer have options of 16ft, 25ft, and 50ft kits. Auto-swing horizontal louvers maintain even airflow throughout the room, and the Genius Core Technology enables the unit to operate with an ultra-low compressor speed of 12Hz for extra energy savings, granting them a high-efficiency rating of up to 28.1 SEER2. This system will both heat and cool your home or office effectively down to -13°F for Standard units, and even down to -22°F for Hyper units. The units can be controlled with the Cooper & Hunter remote control, or via a smart device when used with the optional Wi-Fi kit and Cooper & Hunter Remote app. Other notable features include Follow Me Mode, Sleep Mode, Timer options, and even has an easily removable blower motor wheel! Paired with 46°F Freeze Protection, The Astoria indoor wall-mounted series is an incredible option as a single or multi-zone mini split unit!
Included in Your Order:
Cooper & Hunter Single Zone Ductless Mini Split System (12,000 BTU Inverter with Heat Pump)
Outdoor Unit: 12,000 BTU (1pc) – Model: CH-ES12-230VO
Indoor Unit: 12,000 BTU (1pc with remote) – Model: CH-12MASTWM-230VI
Wi-Fi Adapter
Optional Installation Kit (16ft, 25ft, or 50ft options available) Must be selected above.
Wireless Remote Control
Installation Manual
User's Manual
Manufacturer Warranty
Key Features:
Auto-Swing for horizontal louvers
Genius Core ultra-low compressor speed of 12Hz
46° Freeze Protection
Turbo Mode
Self-Clean Function
Eco Mode
Follow Me Mode
Remote Control included
Smart Kit ready with downloadable C&H remote app
| Indoor Model | CH-PRO18MASTWM-230VI |
| Power supply | 208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz |
| Communication wiring | AWG 14-4 |
| Cooling Capacity | 18,000 (8,800~19,400) Btu/h |
| Input | 80 W |
| Rated current | 7.2 (4.2~9) A |
| EER/EER2 | 12.5 Btu/w |
| SEER/SEER2 | 21.4 Btu/w |
| Heating at 47 °F Capacity | 18,000 (11,200~19,500) Btu/h |
| COP | 3.26 W/W |
| HSPF4/HSPF2-4 | 11 |
| HSPF5/HSPF2-5 | 8.5 |
| Indoor fan motor | 1 Qty |
| Indoor air flow (Turbo/Hi/Med/Lo) (No duct) | 635.7 / 500.3 / 359.0 / 294.3 CFM |
| Indoor noise level (Hi/Med/Lo) | 45/38/31.5 dB(A) |
| Dehumidification | 4.65 Pnt/H |
| Indoor unit Dimensions (WxDxH) | 40.31 x 9.69 x 12.64 inch |
| Packing (WxDxH) | 39.17 x 15.67 x 29.13 inch |
| Net/Gross weight | 99.87/107.80 inch |
| Drainage water pipe diameter | 5/8" inch |
| Refrigerant piping (Liquid side/Gas side) | 1/4"/1/2" inch |
| Design pressure | 550/340 PSIG |
| Controller | wire controller + remote controller available |
| Room temperature Cooling | 60~90 F |
| Heating | -22~75 F |
| Outdoor Model | CH-RHP18-230VO |
| Min. circuit ampacity | 19 A |
| Max. fuse | 20 A |
| Compressor Model | KTM240D46UKT2 |
| Type | ROTARY |
| Brand | GMCC |
| Capacity | 25,930 Btu/h |
| Rated current (RLA) | 11.7 A |
| Refrigerant oil | VG74 21 oz |
| Outdoor fan motor Qty | 1 |
| RLA | 0.9 A |
| Speed | 780/700/550 r/min |
| Outdoor air flow (Max) | 1,764.7 CFM |
| Outdoor noise level (Max) | 59 dB(A) |
| Throttle type | EXV+Throttle valve |
| Outdoor unit Dimensions (WxDxH) | 35.04 x 13.46 x 26.50 inch |
| Refrigerant Type | R454B |
| Precharge | 25 ft |
| Additional charge for 1/4 inch liquid pipe | 0.16 oz |
| Additional charge for 3/8 inch liquid pipe | / oz |
| Refrigerant piping Liquid side/Gas side | 1/4"/1/2" inch |
| Max. pipe length | 98.4 ft |
| Max. difference in level | 65.6 ft |
| Ambient temperature Cooling | -22 ~ 122 F |