Loading...
Loading...
We use cookies to improve your experience and measure site performance. Privacy Policy

Cooper & Hunter | Hyper Outdoor Series
Model: CH-RHP33-230VO
BTU
33,000
SEER2
19.5
Voltage
208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz
Refrigerant
R454B
Indoor: CH-PRO33HASTWM-230VI
Cooper&Hunter Multi-Zone R454B, 30,000 BTU 230V Astoria Hyper Series Heat Pump Wall-Mount Air Conditioning Unit and Mini Split Inverter System to 19.5 SEER2 with Wi-Fi, Choose your Installation Kit - CH-RH33MASTWM-230VI + CH-RHP33-230VO
Summary
The option to choose both, aesthetics and functionality is brought by Cooper&Hunter's Astoria indoor wall-mounted mini split series. Its revolutionary design offers the most convenient disassembly on the market, with an easy-to-remove blower wheel, front E-Box and PCB, and a kickstand on the front cover panel. The larger inlet and outlet design vastly improves airflow, complemented by auto-swinging vertical and horizontal louvers. Astoria mini split wall mounts are designed to be controlled by our optional wall thermostat, the included remote control, or our included Smart Kit, which enables you to connect to any smart device through the downloadable C&H App. This series of mini splits is available in 6K, 9K, 12K, 18K, 24K, 30K, 33K, and 36K Btu/h models and can be paired with Regular or Hyper Heat Pump Outdoor Units. The Genius Core Technology enables the unit to operate with an ultra-low compressor speed for extra energy savings, granting them a rating of up to a 27.4 SEER2. These systems can heat and cool your home or office effectively down to -13°F for Standard units and even down to -22°F for Hyper units.
Important
All units must be installed by a licensed HVAC professional for the warranty to be valid. Registration is required within 60 days of installation and can be completed online or by phone. The installation kit is necessary for the system to function. Ensure that you have selected the desired installation kit above. This kit comes with Pre-Flared 99% Copper Lines, Data Communication Wires, PVC Drainage Attachment, Wrapping Bands, etc.
What's Included
Indoor Unit CH-RH30MASTWM-230VI (30
| Indoor Model | CH-PRO33HASTWM-230VI |
| Power supply | 208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz |
| Communication wiring | AWG 14-4 |
| Cooling Capacity | 33,000 (15,000~37,000) Btu/h |
| Input | 230 W |
| Rated current | 13.7 (6.8~17.5) A |
| EER/EER2 | 12.0 Btu/w |
| SEER/SEER2 | 19.5 Btu/w |
| Heating at 47 °F Capacity | 36,000 (19,700~37,800) Btu/h |
| COP | 3.37 W/W |
| HSPF4/HSPF2-4 | 10.5 |
| HSPF5/HSPF2-5 | 8.6 |
| Indoor fan motor | 1 Qty |
| Indoor air flow (Turbo/Hi/Med/Lo) (No duct) | 865.2 / 735.8 / 600.4 / 423.8 CFM |
| Indoor noise level (Hi/Med/Lo) | 53/46.5/35.5 dB(A) |
| Dehumidification | 8.88 Pnt/H |
| Indoor unit Dimensions (WxDxH) | 47.13 x 11.02 x 14.61 inch |
| Packing (WxDxH) | 42.91 x 19.68 x 34.84 inch |
| Net/Gross weight | 156.97/167.99 inch |
| Drainage water pipe diameter | 5/8" inch |
| Refrigerant piping (Liquid side/Gas side) | 3/8"/3/4" inch |
| Design pressure | 550/340 PSIG |
| Controller | wire controller + remote controller available |
| Room temperature Cooling | 60~90 F |
| Heating | -22~75 F |
| Outdoor Model | CH-RHP33-230VO |
| Min. circuit ampacity | 34 A |
| Max. fuse | 35 A |
| Compressor Model | KTF420D62UNT |
| Type | Twin-ROTARY |
| Brand | GMCC |
| Capacity | 45,890 ± 3% Btu/h |
| Rated current (RLA) | 24.5 A |
| Refrigerant oil | VG74 33.8 oz |
| Outdoor fan motor Qty | 1 |
| RLA | 1.5 A |
| Speed | 800/700/500 r/min |
| Outdoor air flow (Max) | 2,235.3 CFM |
| Outdoor noise level (Max) | 63.5 dB(A) |
| Throttle type | EXV |
| Outdoor unit Dimensions (WxDxH) | 37.24 x 16.14 x 31.89 inch |
| Refrigerant Type | R454B |
| Precharge | 25 ft |
| Additional charge for 1/4 inch liquid pipe | / oz |
| Additional charge for 3/8 inch liquid pipe | 0.32 oz |
| Refrigerant piping Liquid side/Gas side | 3/8"/3/4" inch |
| Max. pipe length | 164 ft |
| Max. difference in level | 82 ft |
| Ambient temperature Cooling | -22 ~ 122 F |