Loading...
Loading...
We use cookies to improve your experience and measure site performance. Privacy Policy

Cooper & Hunter | Astoria Pro Series
Model: CH-RH33HASTWM-230VI
BTU
33,000
SEER2
19.5
Voltage
208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz
Refrigerant
R454B
Outdoor: CH-RHP33-230VO
Cooper&Hunter's 33K Btu Astoria Wall Mounted Mini Split, with up to 19.5 SEER2 rating, is the ultimate solution for modern climate control, utilizing the new R454B refrigerant, which is environmentally friendly and enhances the unit's efficiency. This unit is available for Single-zone use in 230V and is thoughtfully designed with user convenience in mind, featuring an E-Box and PCB located in the front of the unit with a cover kickstand for easy access. The Astoria introduces a revolutionary design that offers convenient disassembly and maintenance, thanks to its easy-to-remove blower wheel. Featuring top-quality TU1 Copper Tubes, this unit provides robust durability and efficient heat conduction. Experience enhanced airflow with the larger air inlet/outlet, ensuring consistent and even temperature distribution throughout your space. The Auto-Swing feature for both vertical and horizontal louvers guarantees thorough air circulation, eliminating hot and cold spots. The easy-to-remove magnetic filter on top simplifies cleaning and maintenance, promoting optimal performance. Versatility is key, as the Astoria is compatible with both regular (-13°F) and Hyper (-22°F) outdoor units, making it suitable for various climates. The self-cleaning function (available in Single-Zone models only) ensures a hygienic operation, while Eco Mode (Single-Zone only) provides energy-saving performance. The innovative Follow Me mode adjusts the temperature based on your proximity to the unit, delivering personalized comfort. Upgrade to the Cooper&Hunter Astoria Wall Mounted Mini Split and transform your indoor environment with cutting-edge technology and unmatched efficiency. Control Options include: Smart Kit with Downloadable C&H App, included Remote Control and Wall Thermostat which can be purchased separately.
| CH-RH | 3 + CH-RH |
| Indoor Model | CH-RH33HASTWM-230VI |
| Power supply | 208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz |
| Communication wiring | AWG 14-4 |
| Cooling Capacity | 33,000 (15,000~37,000) Btu/h |
| Input | 230 W |
| Rated current | 13.7 (6.8~17.5) A |
| EER/EER2 | 12 Btu/w |
| SEER/SEER2 | 19.5 Btu/w |
| Heating at 47 °F Capacity | 36,000 (19,700~37,800) Btu/h |
| COP | 3.37 W/W |
| HSPF4/HSPF2-4 | 10.5 |
| HSPF5/HSPF2-5 | 8.6 |
| Indoor fan motor | 1 Qty |
| Indoor air flow (Turbo/Hi/Med/Lo) (No duct) | 865.2 / 735.8 / 600.4 / 423.8 CFM |
| Indoor noise level (Hi/Med/Lo) | 53/46.5/35.5 dB(A) |
| Dehumidification | 8.88 Pnt/H |
| Indoor unit Dimensions (WxDxH) | 47.13 x 11.02 x 14.61 inch |
| Packing (WxDxH) | 42.91 x 19.68 x 34.84 inch |
| Net/Gross weight | 156.97/167.99 inch |
| Drainage water pipe diameter | 5/8" inch |
| Refrigerant piping (Liquid side/Gas side) | 3/8"/3/4" inch |
| Design pressure | 550/340 PSIG |
| Controller | wire controller + remote controller available |
| Room temperature Cooling | 60~90 F |
| Heating | -22~75 F |
| Outdoor Model | CH-RHP33-230VO |
| Min. circuit ampacity | 34 A |
| Max. fuse | 35 A |
| Compressor Model | KTF420D62UNT |
| Type | Twin-ROTARY |
| Brand | GMCC |
| Capacity | 45,890 ± 3% Btu/h |
| Rated current (RLA) | 24.5 A |
| Refrigerant oil | VG74 33.8 oz |
| Outdoor fan motor Qty | 1 |
| RLA | 1.5 A |
| Speed | 800/700/500 r/min |
| Outdoor air flow (Max) | 2,235.3 CFM |
| Outdoor noise level (Max) | 63.5 dB(A) |
| Throttle type | EXV |
| Outdoor unit Dimensions (WxDxH) | 37.24 x 16.14 x 31.89 inch |
| Refrigerant Type | R454B |
| Precharge | 25 ft |
| Additional charge for 1/4 inch liquid pipe | / oz |
| Additional charge for 3/8 inch liquid pipe | 0.32 oz |
| Refrigerant piping Liquid side/Gas side | 3/8"/3/4" inch |
| Max. pipe length | 164 ft |
| Max. difference in level | 82 ft |
| Ambient temperature Cooling | -22 ~ 122 F |