Loading...
Loading...
We use cookies to improve your experience and measure site performance. Privacy Policy

Cooper & Hunter | Astoria Pro Series
Model: CH-PRO33HASTWM-230VI
BTU
33,000
SEER2
19.5
Voltage
208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz
Refrigerant
R454B
Outdoor: CH-RHP33-230VO
Upgrade your home's climate control with the Cooper&Hunter 33K Btu Astoria Pro Wall Mounted Mini Split utilizing the new R454B refrigerant, which is environmentally friendly and enhances the unit's efficiency. The 33K Btu Astoria Pro Wall Mounted Mini Split is available for Single-zone use in 230V. With up to 19.5 SEER2 rating, this top-of-the-line HVAC solution is designed for exceptional performance and convenience. Featuring a front-located E-Box and PCB with a cover kickstand, maintenance is a breeze, offering easy access for any necessary adjustments. This innovative unit boasts a revolutionary design with an easy-to-remove blower wheel for hassle-free disassembly and maintenance. Built with premium TU1 Copper Tubes, this unit guarantees longevity and optimal heat transfer. The newest features for the Astoria Pro include a Refrigerant Sensor and Humidity Sensor, ensuring optimal indoor air quality and comfort. The larger air inlet/outlet enhances airflow, providing even temperature distribution throughout your space. Enjoy the Auto-Swing feature for both vertical and horizontal louvers, which guarantees thorough air circulation and eliminates hot or cold spots. The top-mounted magnetic filter is easy to remove and clean, promoting efficient operation. The Astoria Pro is compatible with regular (-13°F) and Hyper (-22°F) outdoor units, making it versatile for various climates. The single-zone models include a self-cleaning function to maintain a hygienic system and an Eco Mode for energy-saving performance. The Follow Me mode adjusts the temperature based on your proximity to the unit, ensuring personalized comfort. Experience the cutting-edge technology and efficiency of the Cooper&Hunter Astoria Pro Wall Mounted Mini Split and transform your indoor environment. Control Options include: Smart Kit with Downloadable App, included Remote Control and Wall Thermostat which can be purchased separately.
| Indoor Model | CH-PRO33HASTWM-230VI |
| Power supply | 208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz |
| Communication wiring | AWG 14-4 |
| Cooling Capacity | 33,000 (15,000~37,000) Btu/h |
| Input | 230 W |
| Rated current | 13.7 (6.8~17.5) A |
| EER/EER2 | 12.0 Btu/w |
| SEER/SEER2 | 19.5 Btu/w |
| Heating at 47 °F Capacity | 36,000 (19,700~37,800) Btu/h |
| COP | 3.37 W/W |
| HSPF4/HSPF2-4 | 10.5 |
| HSPF5/HSPF2-5 | 8.6 |
| Indoor fan motor | 1 Qty |
| Indoor air flow (Turbo/Hi/Med/Lo) (No duct) | 865.2 / 735.8 / 600.4 / 423.8 CFM |
| Indoor noise level (Hi/Med/Lo) | 53/46.5/35.5 dB(A) |
| Dehumidification | 8.88 Pnt/H |
| Indoor unit Dimensions (WxDxH) | 47.13 x 11.02 x 14.61 inch |
| Packing (WxDxH) | 42.91 x 19.68 x 34.84 inch |
| Net/Gross weight | 156.97/167.99 inch |
| Drainage water pipe diameter | 5/8" inch |
| Refrigerant piping (Liquid side/Gas side) | 3/8"/3/4" inch |
| Design pressure | 550/340 PSIG |
| Controller | wire controller + remote controller available |
| Room temperature Cooling | 60~90 F |
| Heating | -22~75 F |
| Outdoor Model | CH-RHP33-230VO |
| Min. circuit ampacity | 34 A |
| Max. fuse | 35 A |
| Compressor Model | KTF420D62UNT |
| Type | Twin-ROTARY |
| Brand | GMCC |
| Capacity | 45,890 ± 3% Btu/h |
| Rated current (RLA) | 24.5 A |
| Refrigerant oil | VG74 33.8 oz |
| Outdoor fan motor Qty | 1 |
| RLA | 1.5 A |
| Speed | 800/700/500 r/min |
| Outdoor air flow (Max) | 2,235.3 CFM |
| Outdoor noise level (Max) | 63.5 dB(A) |
| Throttle type | EXV |
| Outdoor unit Dimensions (WxDxH) | 37.24 x 16.14 x 31.89 inch |
| Refrigerant Type | R454B |
| Precharge | 25 ft |
| Additional charge for 1/4 inch liquid pipe | / oz |
| Additional charge for 3/8 inch liquid pipe | 0.32 oz |
| Refrigerant piping Liquid side/Gas side | 3/8"/3/4" inch |
| Max. pipe length | 164 ft |
| Max. difference in level | 82 ft |
| Ambient temperature Cooling | -22 ~ 122 F |