Loading...
Loading...
We use cookies to improve your experience and measure site performance. Privacy Policy

Cooper & Hunter | Olivia Series
Model: CH-R18MOLVWM-230VI
BTU
18,000
SEER2
24
Voltage
208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz
Refrigerant
R454B
Outdoor: CH-RES18-230VO
Cooper&Hunter Olivia Series R454B, 18,000 BTU Wall-Mount Indoor Unit, 230V Mini Split Heat Pump Inverter System, Up to 26 SEER2 with Wi-Fi, Optional Installation Kit - CH-R18MOLVWM-230VI
Summary
The option to choose both, aesthetics and functionality is brought by Cooper&Hunter's Olivia indoor wall-mounted mini split series. The sleek panel design offers an alternative option to the standard, white-colored units. The Olivia series works as a single or multi-zone mini split unit. Auto-swing horizontal louvers maintain an even airflow throughout the room while some additional notable features include "Follow Me" mode, "Sleep" mode, "Timer" options, and 46°F Freeze Protection. Olivia models can be controlled with the included C&H remote control, or via any smart device when used in conjunction with Cooper&Hunter's optional Smart Kit and the C&H Remote app. This series of mini splits is available in 6K, 9K, 12K, 18K, and 24K Btu/h models and can be paired with Regular or Hyper Heat Pump Outdoor Units. The Genius Core Technology enables the unit to operate with an ultra-low compressor speed of 12Hz for extra energy savings granting them a rating of up to a 26 SEER2. These systems can heat and cool your home or office effectively down to -13°F for Standard units and even down to -22°F for Hyper units.
Important
All units must be installed by a licensed HVAC professional for the warranty to be valid. Registration is required within 60 days of installation and can be completed online or by phone. The installation kit is necessary for the system to function. Ensure that you have selected the desired installation kit above. This kit comes with Pre-Flared 99% Copper Lines, Data Communication Wires, PVC Drainage Attachment, Wrapping Bands, etc.
What's Included
Indoor Unit CH-R18MOLVWM-230VI (18,000 BTU Olivia Indoor Wall Mount Unit)
Wi-Fi Adapter (173
| Indoor Model | CH-R18MOLVWM-230VI |
| Power Supply Rated | 208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz |
| Cooling | Btu/h |
| Heating | -13~75 F |
| Minimum Circuit Ampacity (MCA) | 3 A |
| Max. Fuse | 15 A |
| Indoor Air Flow (Hi/Mi/Lo) | CFM |
| Indoor Noise Level (Hi/Mi/Lo) | dB(A) |
| External static presure (SlimDuct/AHU only) | in. WG |
| Drainage water pipe diameter | 5/8" inch |
| Diameter of refrigerant pipe (Liquid/Gas Side) | 1/4"/1/2" Inch |
| Dehumidification | 2.96 L/H |
| Communication wiring | AWG 14-4 |
| Indoor Dimension (W×D×H) | 42.60 x 9.21 x 13.27 Inch |
| Packing (W×D×H) | 45.47 x 16.34 x 12.40 Inch |
| Net/Gross Weight | 30.42/39.68 lbs. |
| Power supply | 208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz |
| Cooling Capacity | 18,000 (3,600~20,000) Btu/h |
| Input | 80 w |
| Rated current | 6.2 (2.2~7.7) A |
| Heating at 47 °F Capacity | 18,800 (7,600~22,000) Btu/h |
| COP | 3.81 W/W |
| HSPF4/HSPF2-4 | 11.1 |
| HSPF5/HSPF2-5 | 8.3 |
| Indoor fan motor | 1 Qty |
| Indoor air flow (Turbo/Hi/Med/Lo) (No duct) | 759.3 / 500.3 / 441.4 / 370.8 CFM |
| ESP (range) | / ln.wg. |
| Indoor noise level (Hi/Med/Lo) | 45/40/26/ dB(A) |
| Indoor unit Dimensions (WxDxH) | 42.60 x 9.21 x 13.27 inch |
| Packing (WxDxH) | 39.17 x 15.67 x 29.13 inch |
| Net/Gross weight | 92.59/100.31 inch |
| Refrigerant piping (Liquid side/Gas side) | 1/4"/1/2" inch |
| Design pressure | 550/340 PSIG |
| Controller | remote controller |
| Room temperature Cooling | 60~90 F |
| Outdoor Model | CH-RES18-230VO |
| Min. circuit ampacity | 18 A |
| Max. fuse | 20 A |
| Compressor Model | KSN140D58UFZ |
| Type | ROTARY |
| Brand | GMCC |
| Capacity | 14.72 Btu/h |
| Rated current (RLA) | 10 A |
| Refrigerant oil | VG74 14.9 oz |
| Outdoor fan motor Qty | 1 |
| RLA | 0.9 A |
| Speed | 780/700/550 r/min |
| Outdoor air flow (Max) | 1,764.7 CFM |
| Outdoor noise level (Max) | 59 dB(A) |
| Throttle type | EXV+Throttle valve |
| Outdoor unit Dimensions (WxDxH) | 35.04 x 13.46 x 26.5 inch |
| Refrigerant Type | R454B |
| Precharge | 25 ft |
| Additional charge for 1/4 inch liquid pipe | 0.16 oz |
| Additional charge for 3/8 inch liquid pipe | / oz |
| Refrigerant piping Liquid side/Gas side | 1/4"/1/2" inch |
| Max. pipe length | 98.4 ft |
| Max. difference in level | 65.6 ft |
| Ambient temperature Cooling | -13 ~ 122 F |