Loading...
Loading...
We use cookies to improve your experience and measure site performance. Privacy Policy

Cooper & Hunter | Ceiling Cassette Series
Model: CH-RH48LCCT
BTU
48,000
SEER2
18
Voltage
208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz
Refrigerant
R454B
Outdoor: CH-RHP48LCU-230VO
Cooper & Hunter 48,000 BTU 4-way ceiling cassette. Must purchase 4-way cassette cover separately, as they do not come in the box, part# CH-NPNL24-48CT
| Indoor Model | CH-RH48LCCT |
| Power supply | 208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz |
| Communication wiring | AWG 14-3 |
| Cooling Capacity | 48,000 (4,900~52,700) Btu/h |
| Input | 85 W |
| Rated current | 22 (6.2~24.7) A |
| EER/EER2 | 10 Btu/w |
| SEER/SEER2 | 18 Btu/w |
| Heating at 47 °F Capacity | 53,000 (19,000~57,400) Btu/h |
| COP | 3.09 W/W |
| HSPF4/HSPF2-4 | 11 |
| HSPF5/HSPF2-5 | 8.8 |
| Indoor fan motor | 1 Qty |
| Indoor air flow (Turbo/Hi/Med/Lo) (No duct) | 1,236.1 / 1,124.2 / 1,018.3 / 800.5 CFM |
| ESP (range) | / ln.wg. |
| Indoor noise level (Hi/Med/Lo) | 52/49.5/41.5 dB(A) |
| Dehumidification | 12.96 Pnt/H |
| Indoor unit Dimensions (WxDxH) | 32.68 x 32.68 x 11.30 inch |
| Packing (WxDxH) | 43.11 x 19.49 x 57.48 inch |
| Net/Gross weight | 208.78/239.86 lbs |
| Drainage water pipe diameter | 1" inch |
| Refrigerant piping (Liquid side/Gas side) | 3/8"/3/4" inch |
| Design pressure | 550/340 PSIG |
| Controller | wire controller + remote controller available |
| Room temperature Cooling | 60~90 F |
| Heating | -22~75 F |
| Outdoor Model | CH-RHP48LCU-230VO |
| Min. circuit ampacity | 44 A |
| Max. fuse | 45 A |
| Compressor Model | EKPQ420D1UMUA |
| Type | TWIN-ROTARY |
| Brand | GMCC |
| Capacity | 40,940 Btu/h |
| Rated current (RLA) | 27 A |
| Refrigerant oil | VG75 49.4 oz |
| Outdoor fan motor Qty | 2 |
| RLA | 1.2 A |
| Speed | 850/750/650 r/min |
| Outdoor air flow (Max) | 4,237.9 CFM |
| Outdoor noise level (Max) | 62.5 dB(A) |
| Throttle type | EXV+Throttle valve |
| Outdoor unit Dimensions (WxDxH) | 37.48 x 16.34 x 52.48 inch |
| Refrigerant Type | R454B |
| Precharge | 25 ft |
| Additional charge for 1/4 inch liquid pipe | / oz |
| Additional charge for 3/8 inch liquid pipe | 0.32 oz |
| Refrigerant piping Liquid side/Gas side | 3/8"/3/4" inch |
| Max. pipe length | 246 ft |
| Max. difference in level | 98.4 ft |
| Ambient temperature Cooling | -22 ~ 122 F |