Loading...
Loading...
We use cookies to improve your experience and measure site performance. Privacy Policy

Cooper & Hunter | Mia NY Series
Model: CH-RLS09MIA-115VO
BTU
9,000
SEER2
21.5
Voltage
115V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz
Refrigerant
R454B
Indoor: CH-RLS09MIA-115VI
Cooper & Hunter's Mia Series offers a more affordable mini split option with a sleek matte indoor wall mount and high SEER. Mia series coils are protected by GoldFin anti-corrosive coating. Inverter technology makes these units energy-efficient while WiFi ready wall mounts offer convenient control for consumers.
| Indoor Model | CH-RLS09MIA-115VI |
| Power supply | 115V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz |
| Communication wiring | AWG 14-4 |
| Cooling Capacity | 9,000 (2,200~9,900) Btu/h |
| Input | 34 w |
| Rated current | 9.8 (1.4~10.2) A |
| EER/EER2 | 12.5 Btu/w |
| SEER/SEER2 | 21.5 Btu/w |
| Heating at 47 °F Capacity | 10,000 (4,200~10,200) Btu/h |
| COP | 3.29 W/W |
| HSPF4/HSPF2-4 | 9 |
| HSPF5/HSPF2-5 | 7 |
| Indoor fan motor | 1 Qty |
| Indoor air flow (Turbo/Hi/Med/Lo) (No duct) | 282.5 / 235.4 / 206 / 164.8 CFM |
| ESP (range) | / ln.wg. |
| Indoor noise level (Hi/Med/Lo) | 37.5/33.5/25 dB(A) |
| Dehumidification | 2.11 L/H |
| Indoor unit Dimensions (WxDxH) | 28.43 x 7.36 x 11.42 inch |
| Packing (WxDxH) | 34.84 x 14.76 x 23.82 inch |
| Net/Gross weight | 56.66/62.17 inch |
| Drainage water pipe diameter | 5/8" inch |
| Refrigerant piping (Liquid side/Gas side) | 1/4"/3/8" inch |
| Design pressure | 550/340 PSIG |
| Controller | remote controller |
| Room temperature Cooling | 60~90 F |
| Heating | 5 ~ 75 F |
| Outdoor Model | CH-RLS09MIA-115VO |
| Min. circuit ampacity | 18 A |
| Max. fuse | 20 A |
| Compressor Model | KSK103D33UEZ3 |
| Type | ROTARY |
| Brand | GMCC |
| Capacity | 11,100 Btu/h |
| Rated current (RLA) | 5.65 A |
| Refrigerant oil | VG74 10.5 oz |
| Outdoor fan motor Qty | 1 |
| RLA | 0.5 A |
| Speed | 800/600 r/min |
| Outdoor air flow (Max) | 1,294 CFM |
| Outdoor noise level (Max) | 52.5 dB(A) |
| Throttle type | Capillary |
| Outdoor unit Dimensions (WxDxH) | 30.12 x 11.93 x 21.85 inch |
| Refrigerant Type | R454B |
| Precharge | 25 ft |
| Additional charge for 1/4 inch liquid pipe | 0.16 oz |
| Additional charge for 3/8 inch liquid pipe | / oz |
| Refrigerant piping Liquid side/Gas side | 1/4"/3/8" inch |
| Max. pipe length | 82 ft |
| Max. difference in level | 49.2 ft |
| Ambient temperature Cooling | 5 ~ 122 F |