Loading...
Loading...
We use cookies to improve your experience and measure site performance. Privacy Policy

Cooper & Hunter | Mia NY Series
Model: CH-RLS24MIA-230VO
BTU
24,000
SEER2
18.7
Voltage
208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz
Refrigerant
R454B
Indoor: CH-RLS24MIA-230VI
Cooper & Hunter's Mia Series offers a more affordable mini split option with a sleek matte indoor wall mount and high SEER. Mia series coils are protected by GoldFin anti-corrosive coating. Inverter technology makes these units energy-efficient while WiFi ready wall mounts offer convenient control for consumers.
| Indoor Model | CH-RLS24MIA-230VI |
| Power supply | 208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz |
| Communication wiring | AWG 14-4 |
| Cooling Capacity | 24,000 (5,500~24,200) Btu/h |
| Input | 80 w |
| Rated current | 9.6 (2.2~11.8) A |
| EER/EER2 | 10 Btu/w |
| SEER/SEER2 | 18.7 Btu/w |
| Heating at 47 °F Capacity | 24,000 (6,300~27,000) Btu/h |
| COP | 3.31 W/W |
| HSPF4/HSPF2-4 | 9.3 |
| HSPF5/HSPF2-5 | 7.3 |
| Indoor fan motor | 1 Qty |
| Indoor air flow (Turbo/Hi/Med/Lo) (No duct) | 729.9 / 529.7 / 400.2 / 329.6 CFM |
| ESP (range) | / ln.wg. |
| Indoor noise level (Hi/Med/Lo) | 45/41.5/27 dB(A) |
| Dehumidification | 6.34 L/H |
| Indoor unit Dimensions (WxDxH) | 42.52 x 8.90 x 13.19 inch |
| Packing (WxDxH) | 40.55 x 17.24 x 28.74 inch |
| Net/Gross weight | 94.58/102.29 inch |
| Drainage water pipe diameter | 5/8" inch |
| Refrigerant piping (Liquid side/Gas side) | 3/8"/5/8" inch |
| Design pressure | 550/340 PSIG |
| Controller | remote controller |
| Room temperature Cooling | 60~90 F |
| Heating | 5 ~ 75 F |
| Outdoor Model | CH-RLS24MIA-230VO |
| Min. circuit ampacity | 19 A |
| Max. fuse | 20 A |
| Compressor Model | KTM240D46UKT2 |
| Type | ROTARY |
| Brand | GMCC |
| Capacity | 25,930 Btu/h |
| Rated current (RLA) | 9.3 A |
| Refrigerant oil | VG74 21 oz |
| Outdoor fan motor Qty | 1 |
| RLA | 0.8 A |
| Speed | 830/550 r/min |
| Outdoor air flow (Max) | 1,764.7 CFM |
| Outdoor noise level (Max) | 59.5 dB(A) |
| Throttle type | Throttle valve |
| Outdoor unit Dimensions (WxDxH) | 35.04 x 13.46 x 26.50 inch |
| Refrigerant Type | R454B |
| Precharge | 25 ft |
| Additional charge for 1/4 inch liquid pipe | / oz |
| Additional charge for 3/8 inch liquid pipe | 0.32 oz |
| Refrigerant piping Liquid side/Gas side | 3/8"/5/8" inch |
| Max. pipe length | 164 ft |
| Max. difference in level | 82 ft |
| Ambient temperature Cooling | 5 ~ 122 F |