Loading...
Loading...
We use cookies to improve your experience and measure site performance. Privacy Policy

Cooper & Hunter | Astoria Pro Series
Model: CH-PRO24MASTWM-230VI
BTU
24,000
SEER2
23
Voltage
208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz
Refrigerant
R454B
Outdoor: CH-RHP24-230VO
Cooper & Hunter Multi-Zone R454B, 24,000 BTU 230V Astoria Pro Series Indoor Wall-Mount Air Conditioning Unit for Heat Pump, Mini Split Inverter System, Up to 27.4 SEER2 with Wi-Fi, Optional Installation Kit - CH-PRO24MASTWM-230VI
Summary
The option to choose both, aesthetics and functionality is brought by Cooper & Hunter's Astoria indoor wall-mounted mini split series. Its revolutionary design offers the most convenient disassembly on the market, with an easy-to-remove blower wheel, front E-Box and PCB, and a kickstand on the front cover panel. The larger inlet and outlet design vastly improves airflow, complemented by auto-swinging vertical and horizontal louvers. Astoria mini split wall mounts are designed to be controlled by our optional wall thermostat, the included remote control, or our included Smart Kit, which enables you to connect to any smart device through the downloadable C&H App. This series of mini splits is available in 6K, 9K, 12K, 18K, 24K, 30K, 35K, and 36K Btu/h models and can be paired with Regular or Hyper Heat Pump Outdoor Units. The Genius Core Technology enables the unit to operate with an ultra-low compressor speed for extra energy savings, granting them a rating of up to a 27.4 SEER2. These systems can heat and cool your home or office effectively down to -13°F for Standard units and even down to -22°F for Hyper units.
Important
All units must be installed by a licensed HVAC professional for the warranty to be valid. Registration is required within 60 days of installation and can be completed online or by phone. The installation kit is necessary for the system to function. Ensure that you have selected the desired installation kit above. This kit comes with Pre-Flared 99% Copper Lines, Data Communication Wires, PVC Drainage Attachment, Wrapping Bands, etc.
What's Included
Indoor Unit CH-PRO24MASTWM-230VI (24,000 BTU)
| Indoor Model | CH-PRO24MASTWM-230VI |
| Power Supply Rated | 208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz |
| Cooling Rated Capacity | 24,000 Btu/h |
| Heating Rated Capacity | 29,000 Btu/h |
| Minimum Circuit Ampacity (MCA) | 3 A |
| Max. Fuse | 15 A |
| Indoor Air Flow (Hi/Mi/Lo) | 812.3 / 618.0 / 412.0 / 317.8 CFM |
| Indoor Noise Level (Hi/Mi/Lo) | 43.5/38.5/27 dB(A) |
| External static presure (SlimDuct/AHU only) | in. WG |
| Drainage water pipe diameter | 5/8" inch |
| Diameter of refrigerant pipe (Liquid/Gas Side) | 3/8"/5/8" Inch |
| Dehumidification | 5.71 Pnt/H |
| Communication wiring | AWG 14-4 |
| Indoor Dimension (W×D×H) | 47.13 x 11.02 x 14.61 Inch |
| Packing (W×D×H) | 50.39x14.17x17.91 Inch |
| Net/Gross Weight | 43.65/55.56 lbs |