Loading...
Loading...
We use cookies to improve your experience and measure site performance. Privacy Policy

Cooper & Hunter
Model: CH-RS48LCAHU
BTU
48,000
SEER2
17.7
Voltage
208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz
Refrigerant
R454B
Outdoor: CH-R48LCU-230VO
Cooper&Hunter's 48K Btu Multi-Position Air Handler, utilizing the new R454B refrigerant, is ultimately a great HVAC solution designed to provide maximum comfort and efficiency. With the flexibility for horizontal and vertical installation, this unit adapts to various space requirements, making it an excellent choice for any setting in Single-zone applications. The Multi-Position Air Handler features Intelligent Air Flow with a three-speed fan motor, allowing for automatic or manual adjustment of static air pressure. The Anti-Cold Air Function ensures that the fan doesn't blow until the coil is warm, preventing cold air from entering the room upon startup. Constructed with durable TU1 copper tubes and an aluminum coil, this unit guarantees efficient heat transfer and long-lasting performance. The Fast Cool/Heat Function provides rapid temperature adjustments to meet your needs quickly. The optional Auxiliary Heater can be purchased separately as a back-up heating option, ensuring your indoor comfort even during emergencies. The Auto Restart Function, Refrigerant Leak Detection, and Wired Controller enhance the reliability and ease of use of this air handler. Designed as a true multi-position air handler, these units boast a rating of up to 17.7 SEER2. Utilizing the new Inverter Technology from our outdoor condenser units, Cooper&Hunter's Air Handlers offer significant energy efficiency benefits to homeowners. The built-in Drain Pan Heater in the outdoor unit prevents ice accumulation, improving heat transfer efficiency. Additionally, the Intelligent Dusting Switch reverses the fan to clean dust, sand, and other debris from the coil, ensuring optimal performance and minimal maintenance. Control Options include: Built-in Smart Kit with Downloadable C&H App, included Remote Control and Wall Thermostat.
| Indoor Model | CH-RS48LCAHU |
| Power supply | 208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz |
| Communication wiring | AWG 20-2 |
| Cooling Capacity | 48,000 (9,500~52,000) Btu/h |
| Input | 85 W |
| Rated current | 22 (4.95~24.25) A |
| EER/EER2 | 10 Btu/w |
| SEER/SEER2 | 17.7 Btu/w |
| Heating at 47 °F Capacity | 50,000(11,700~60,000) Btu/h |
| COP | 3.5 W/W |
| HSPF4/HSPF2-4 | 10 |
| HSPF5/HSPF2-5 | 7.7 |
| Indoor fan motor | 1 Qty |
| Indoor air flow (Turbo/Hi/Med/Lo) (No duct) | 1,601 / 1,471.5 / 1,283.1 / 1,094.8 CFM |
| ESP (range) | 0-0.8 ln.wg. |
| Indoor noise level (Hi/Med/Lo) | 54/51/48 dB(A) |
| Dehumidification | 9.83 Pnt/H |
| Indoor unit Dimensions (WxDxH) | 24.49 x21.02 x 52.99 inch |
| Packing (WxDxH) | 43.11 x 19.49 x 57.48 inch |
| Net/Gross weight | 208.78/239.86 lbs |
| Drainage water pipe diameter | 3/4" inch |
| Refrigerant piping (Liquid side/Gas side) | 3/8"/3/4" inch |
| Design pressure | 550/340 PSIG |
| Controller | wire controller + remote controller available |
| Room temperature Cooling | 60~90 F |
| Heating | -13~75 F |
| Outdoor Model | CH-R48LCU-230VO |
| Min. circuit ampacity | 39 A |
| Max. fuse | 40 A |
| Compressor Model | KTQ420D1UMU |
| Type | ROTARY |
| Brand | GMCC |
| Capacity | 46,740 Btu/h |
| Rated current (RLA) | 24 A |
| Refrigerant oil | VG74 33.8 oz |
| Outdoor fan motor Qty | 2 |
| RLA | 1.2 A |
| Speed | 850/750/650 r/min |
| Outdoor air flow (Max) | 4,237.9 CFM |
| Outdoor noise level (Max) | 65 dB(A) |
| Throttle type | EXV+Throttle valve |
| Outdoor unit Dimensions (WxDxH) | 37.48 x 16.34 x 52.48 inch |
| Refrigerant Type | R454B |
| Precharge | 25 ft |
| Additional charge for 1/4 inch liquid pipe | / oz |
| Additional charge for 3/8 inch liquid pipe | 0.32 oz |
| Refrigerant piping Liquid side/Gas side | 3/8"/3/4" inch |
| Max. pipe length | 246 ft |
| Max. difference in level | 98.4 ft |
| Ambient temperature Cooling | -13 ~ 122 F |