Loading...
Loading...
We use cookies to improve your experience and measure site performance. Privacy Policy

Cooper & Hunter | Regular Outdoor Series
Model: CH-RES12-115VO
BTU
12,000
SEER2
23.2
Voltage
115V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz
Refrigerant
R454B
Indoor: CH-R12OLVWM-115VI
Cooper & Hunter Olivia Series Midnight Edition, 1 Ton Single Zone AC & Heat Pump, R454B, 12,000 BTU Ductless Mini Split, Black Mirror Panel, 23.2 SEER Inverter, 115V/60HZ, Single Head, Wi-Fi, Optional Install Kit - CH-RB120LVWM-115VI + CH-RES12-115VO
Summary
The Olivia Midnight Series Single Zone Ductless Mini Split Systems we offer have options of 16ft, 25ft, and 50ft kits. Has a sleek black design that offers a distinguished and sharp look and feel. Paired with style and innovative features. Auto-swing horizontal louvers maintain even airflow throughout the room, and the Genius Core Technology enables the unit to operate with an ultra-low compressor speed of 12Hz for extra energy savings, granting them a high-efficiency rating of up to 26.4 SEER2. This system will both heat and cool your home or office effectively down to -13°F for Standard units, and even down to -22°F for Hyper units. The units can be controlled with the Cooper & Hunter remote control, or via a smart device when used with the optional Wi-Fi kit and Cooper & Hunter Remote app. Other notable features include Follow Me Mode, Sleep Mode, Timer options, and 46°F Freeze Protection. The Olivia indoor wall-mounted series is an incredible option as a single or multi-zone mini split unit!
Included in Your Order:
Cooper & Hunter Single Zone Ductless Mini Split System (12,000 BTU Inverter with Heat Pump)
Outdoor Unit: 12,000 BTU (1pc) – Model: CH-RES12-115VO
Indoor Unit: 12,000 BTU (1pc with remote) – Model: CH-RB120LVWM-115VI
Wi-Fi Adapter
Optional Installation Kit (16ft, 25ft, or 50ft options available) Must be selected above.
Wireless Remote Control
Installation Manual
User's Manual
Manufacturer Warranty
Key Features:
Sleek Black Design
Auto-Swing for horizontal louvers
Genius Core ultra-low compressor speed of 12Hz
46° Freeze Protection
Turbo Mode
Self-Clean Function
Eco Mode
Follow Me Mode
| CH-R | 1 O + CH-R |
| Indoor Model | CH-R12OLVWM-115VI |
| Power supply | 115V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz |
| Communication wiring | AWG 14-4 |
| Cooling Capacity | 12,000 (2,600~13,000) Btu/h |
| Input | 34 w |
| Rated current | 10.3 (1.5~10.8) A |
| Heating at 47 °F Capacity | 12,000 (4,500~12,800) Btu/h |
| COP | 3.7 W/W |
| HSPF4/HSPF2-4 | 10.4 |
| HSPF5/HSPF2-5 | 7.6 |
| Indoor fan motor | 1 Qty |
| Indoor air flow (Turbo/Hi/Med/Lo) (No duct) | 370.8 / 306.1 / 235.4 / 188.4 CFM |
| ESP (range) | / ln.wg. |
| Indoor noise level (Hi/Med/Lo) | 40.5/35/26.5 dB(A) |
| Dehumidification | 2.54 L/H |
| Indoor unit Dimensions (WxDxH) | 31.57 x 7.87 x 11.61 inch |
| Packing (WxDxH) | 34.92 x 13.27 x 24.02 inch |
| Net/Gross weight | 64.59/70.11 inch |
| Drainage water pipe diameter | 5/8" inch |
| Refrigerant piping (Liquid side/Gas side) | 1/4"/3/8" inch |
| Design pressure | 550/340 PSIG |
| Controller | remote controller |
| Room temperature Cooling | 60~90 F |
| Heating | -13~75 F |
| Outdoor Model | CH-RES12-115VO |
| Min. circuit ampacity | 18 A |
| Max. fuse | 20 A |
| Compressor Model | KSK103D33UEZ3 |
| Type | ROTARY |
| Brand | GMCC |
| Capacity | 11.1 Btu/h |
| Rated current (RLA) | 14 A |
| Refrigerant oil | VG74 10.5 oz |
| Outdoor fan motor Qty | 1 |
| RLA | 0.6 A |
| Speed | 850/700/600 r/min |
| Outdoor air flow (Max) | 1,235.3 CFM |
| Outdoor noise level (Max) | 53 dB(A) |
| Throttle type | EXV |
| Outdoor unit Dimensions (WxDxH) | 30.12 x 11.93 x 21.85 inch |
| Refrigerant Type | R454B |
| Precharge | 25 ft |
| Additional charge for 1/4 inch liquid pipe | 0.16 oz |
| Additional charge for 3/8 inch liquid pipe | / oz |
| Refrigerant piping Liquid side/Gas side | 1/4"/3/8" inch |
| Max. pipe length | 82 ft |
| Max. difference in level | 49.2 ft |
| Ambient temperature Cooling | -13 ~ 122 F |