Loading...
Loading...
We use cookies to improve your experience and measure site performance. Privacy Policy

Cooper & Hunter | Olivia Series
Model: CH-RH30MELVWM-230VI
BTU
30,000
SEER2
22.3
EER2
12.2
Voltage
208-230V/60Hz
Noise Level (dB)
49.5/43.5/39.5
Airflow (CFM)
740.59/701.76/535.88/380.00
Outdoor: CH-REL30-230VO
Olivia wall-mounted systems, which are offered in 6K, 9K, 12K, 18K, 24K, 30K, and 36K Btu/h models, can be controlled with the C&H remote control, the wired thermostat, or via smart device, when used in conjunction with the brand's optional WiFi kit and C&H Remote app. Other notable features include Follow Me Mode, Sleep Mode, Timer options, and 46° Freeze Protection. The Olivia indoor wall-mounted series is an incredible option as a single or multi-zone mini split unit. Auto-swing horizontal louvers maintain an even airflow throughout the room while some additional notable features include Follow Me mode, Sleep mode, Timer options, and 46° Freeze Protection. The Olivia models can be controlled with the included C&H remote control, or via any smart device when used in conjunction with Cooper & Hunter's optional Smart Kit and the C&H Remote app. Olivia series mini splits are available in 6K, 9K, 12K, 18K, 24K, 30K, and 36K Btu/h models and can be paired with Regular or Hyper Heat Pump Outdoor Units. The Genius Core Technology enables the unit to operate with an ultra-low compressor speed of 12Hz for extra energy savings granting them a rating of up to a 26.4 SEER2.
| Refrigerant type | R410A |
| System type | Single/Multi-zone unit |
| BTU Rated | 30,000 |
| Power source | 208-230V, 1Ph, 60Hz |
| Dehumidification value (pnt/day) | 7.65 |
| Voltage range (V) | 187-253 |
| Packing dimensions (WxDxH) | 52.76x17.72x15.16 |
| Controller | RG10K-exclusive remote |
| Refrigerant piping Liquid/Gas side (inch) | 3/8"/5/8" |
| EER2 | 12.2 |
| SEER2 | 21 |
| Unit Net/Gross weight | 42.99/55.56 |
| Unit dimensions (W*H*D) | 49.57x11.14x14.25 |
| Operation Range - Heating | 32~86 |
| Operation Range - Cooling | 60~90 |
| Minimum circuit ampacity | 3 |
| Max.fuse | 15 |
| Indoor Noise Level H/M/L | 49.5/43.5/39.5 |
| Indoor Air Flow | 740.59/701.76/535.88/380.00 |
| Drainage water pipe diameter | 5/8" |