Loading...
Loading...
We use cookies to improve your experience and measure site performance. Privacy Policy

Cooper & Hunter | Floor Console Series
Model: CH-RSH24MFC
BTU
22,000
SEER2
21.1
Voltage
208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz
Refrigerant
R454B
Outdoor: CH-RHP24-230VO
Cooper & Hunter 2-Zone Mini Split AC & Heat Pump -- 60000 (5.0 Ton), Universal Floor/Ceiling Units (24K+24K BTU), Inverter Technology, 230V, Heating & Cooling - R454B
Summary
Discover the flexibility of the new 2-Zone R454B Universal Floor Ceiling Mini Split System by Cooper & Hunter. A 60,000 BTU outdoor condenser drives versatile floor/ceiling units that install horizontally in a ceiling or vertically on a wall—perfect for any space—while providing whisper-quiet heating and cooling down to -13 F. These Universal Floor Ceiling units use TU1 copper tubing, built-in Wi-Fi smart kits, refrigerant & humidity sensors, and the eco-friendly R454B refrigerant for efficiency up to 22 SEER2. Ideal for small businesses, retail stores, or homes seeking premium performance with installation flexibility.
Included in Your Order
Cooper & Hunter Universal Floor Ceiling Mini Split System
Outdoor Unit: 60,000 BTU (1 pc) - Model: CH-R60MES-230VO
Indoor Units: - 24,000 BTU (2 pcs) - Model: CH-RSH24MFC
Installation-Kit options (No Kit / 16ft / 25ft / 50ft) (INSTALLATION KIT SIZE MUST BE SELECTED)
Wireless Remote Controls (2 remotes)
Built-in Smart-Kit & C&H App control
Wall Thermostat
Installation & User Manuals
Manufacturer Warranty
Key Features
2-zone independent temperature control
Install horizontally in ceiling or vertically on wall
Up to 22 SEER2 efficiency (R454B refrigerant)
Quiet operation (as low as 65 dB)
Reliable heating down to -13 F ambient
Built-in refrigerant & humidity sensors
TU1 Copper heat-exchangers for durability
Flexible installation for business or home
Turbo mode for rapid conditioning
Complete Technical Specifications
Indoor Unit: CH-RSH24MFC (24,000 BTU) x2
Rated V-Ph-Hz: 208/230,1,60
Cooling Btu/h: 24000
Heating Btu/h: 24000
Minimum Circuit Ampacity (MCA) A: 2.5
Max. Fuse A: 15
Indoor Air Flow (Turbo/Hi/Mi/Lo/Si) CFM: 735.8/706.5/605.3/452.5/376.7
Indoor Noise
| Indoor Model | CH-RSH24MFC |
| Power supply | 208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz |
| Communication wiring | AWG 14-4 |
| Cooling Capacity | 22,000 (12,700~25,600) Btu/h |
| Input | 120 w |
| Rated current | 10.1 (3.4~11.3) A |
| Heating at 47 °F Capacity | 26,000 (11,300~29,500) Btu/h |
| COP | 3.34 W/W |
| HSPF4/HSPF2-4 | 12.1 |
| HSPF5/HSPF2-5 | 9.8 |
| Indoor fan motor | 1 Qty |
| Indoor air flow (Turbo/Hi/Med/Lo) (No duct) | 735.8 / 706.3 / 606.3 / 453.2 CFM |
| ESP (range) | / ln.wg. |
| Indoor noise level (Hi/Med/Lo) | 49/45/34 dB(A) |
| Dehumidification | 5.77 L/H |
| Indoor unit Dimensions (WxDxH) | 42.05 x 26.57 x 9.25 inch |
| Packing (WxDxH) | 42.91 x 19.68 x 34.84 inch |
| Net/Gross weight | 130.29/141.31 inch |
| Drainage water pipe diameter | 1" inch |
| Refrigerant piping (Liquid side/Gas side) | 3/8"/5/8" inch |
| Design pressure | 550/340 PSIG |
| Controller | remote controller |
| Room temperature Cooling | 60~90 F |
| Heating | -22~75 F |
| Outdoor Model | CH-RHP24-230VO |
| Min. circuit ampacity | 24.9 A |
| Max. fuse | 25 A |
| Compressor Model | KTM240D46UKT2 |
| Type | ROTARY |
| Brand | GMCC |
| Capacity | 25.93 Btu/h |
| Rated current (RLA) | 15 A |
| Refrigerant oil | VG74 21 oz |
| Outdoor fan motor Qty | 1 |
| RLA | 1.3 A |
| Speed | 950/800/500 r/min |
| Outdoor air flow (Max) | 2,236.7 CFM |
| Outdoor noise level (Max) | 61.5 dB(A) |
| Throttle type | EXV+Throttle valve |
| Outdoor unit Dimensions (WxDxH) | 37.24 x 16.14 x 31.89 inch |
| Refrigerant Type | R454B |
| Precharge | 25 ft |
| Additional charge for 1/4 inch liquid pipe | / oz |
| Additional charge for 3/8 inch liquid pipe | 0.32 oz |
| Refrigerant piping Liquid side/Gas side | 3/8"/5/8" inch |
| Max. pipe length | 164 ft |
| Max. difference in level | 82 ft |
| Ambient temperature Cooling | -22 ~ 122 F |