Loading...
Loading...
We use cookies to improve your experience and measure site performance. Privacy Policy

Cooper & Hunter | Floor Console Series
Model: CH-RSH18MFC
BTU
17,000
SEER2
23.3
Voltage
208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz
Refrigerant
R454B
Outdoor: CH-RHP18-230VO
Cooper & Hunter 3-Zone Mini Split AC & Heat Pump -- 60000 (5.0 Ton), Universal Floor/Ceiling Units (18K+18K+18K BTU), Inverter Technology, 230V, Heating & Cooling - R454B
Summary
Discover the flexibility of the new 3-Zone R454B Universal Floor Ceiling Mini Split System by Cooper & Hunter. A 60,000 BTU outdoor condenser drives versatile floor/ceiling units that install horizontally in a ceiling or vertically on a wall—perfect for any space—while providing whisper-quiet heating and cooling down to -13 F. These Universal Floor Ceiling units use TU1 copper tubing, built-in Wi-Fi smart kits, refrigerant & humidity sensors, and the eco-friendly R454B refrigerant for efficiency up to 22 SEER2. Ideal for small businesses, retail stores, or homes seeking premium performance with installation flexibility.
Included in Your Order
Cooper & Hunter Universal Floor Ceiling Mini Split System
Outdoor Unit: 60,000 BTU (1 pc) - Model: CH-R60MES-230VO
Indoor Units: 18,000 BTU (3 pcs) - Model: CH-RSH18MFC
Installation-Kit options (No Kit / 16ft / 25ft / 50ft) (INSTALLATION KIT SIZE MUST BE SELECTED)
Wireless Remote Controls (3 remotes)
Built-in Smart-Kit & C&H App control
Wall Thermostat
Installation & User Manuals
Manufacturer Warranty
Key Features
3-zone independent temperature control
Install horizontally in ceiling or vertically on wall
Up to 22 SEER2 efficiency (R454B refrigerant)
Quiet operation (as low as 65 dB)
Reliable heating down to -13 F ambient
Built-in refrigerant & humidity sensors
TU1 Copper heat-exchangers for durability
Flexible installation for business or home
Turbo mode for rapid conditioning
Complete Technical Specifications
Indoor Unit: CH-RSH18MFC (18,000 BTU) x3
Rated V-Ph-Hz 208/230,1,60
Cooling Btu/h 18000
Heating Btu/h 18000
Minimum Circuit Ampacity (MCA) A 1.9
Max. Fuse A 15
Indoor Air Flow (Turbo/Hi/Mi/Lo/Si) CFM 576.6/574.5/485.6/428.0/N/A
Indoor Noise
| Indoor Model | CH-RSH18MFC |
| Power supply | 208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz |
| Communication wiring | AWG 14-4 |
| Cooling Capacity | 17,000 (7,400~19,200) Btu/h |
| Input | 80 w |
| Rated current | 11 (2.8~8) A |
| Heating at 47 °F Capacity | 19,000 (8,300~20,700) Btu/h |
| COP | 03.07 W/W |
| HSPF4/HSPF2-4 | 10.3 |
| HSPF5/HSPF2-5 | 8.2 |
| Indoor fan motor | 1 Qty |
| Indoor air flow (Turbo/Hi/Med/Lo) (No duct) | 576.8 / 547.4 / 485.6 / 420.8 CFM |
| ESP (range) | / ln.wg. |
| Indoor noise level (Hi/Med/Lo) | 42.5/39.5/30.5 dB(A) |
| Dehumidification | 3.66 L/H |
| Indoor unit Dimensions (WxDxH) | 42.05 x 26.57 x 9.25 inch |
| Packing (WxDxH) | 39.17 x 15.67 x 29.13 inch |
| Net/Gross weight | 99.87/107.80 inch |
| Drainage water pipe diameter | 1" inch |
| Refrigerant piping (Liquid side/Gas side) | 1/4"/1/2" inch |
| Design pressure | 550/340 PSIG |
| Controller | remote controller |
| Room temperature Cooling | 60~90 F |
| Heating | -22~75 F |
| Outdoor Model | CH-RHP18-230VO |
| Min. circuit ampacity | 19 A |
| Max. fuse | 20 A |
| Compressor Model | KTM240D46UKT2 |
| Type | ROTARY |
| Brand | GMCC |
| Capacity | 25.93 Btu/h |
| Rated current (RLA) | 11.7 A |
| Refrigerant oil | VG74 21 oz |
| Outdoor fan motor Qty | 1 |
| RLA | 0.9 A |
| Speed | 780/700/550 r/min |
| Outdoor air flow (Max) | 1,765.8 CFM |
| Outdoor noise level (Max) | 58 dB(A) |
| Throttle type | EXV+Throttle valve |
| Outdoor unit Dimensions (WxDxH) | 35.04 x 13.46 x 26.50 inch |
| Refrigerant Type | R454B |
| Precharge | 25 ft |
| Additional charge for 1/4 inch liquid pipe | 0.16 oz |
| Additional charge for 3/8 inch liquid pipe | / oz |
| Refrigerant piping Liquid side/Gas side | 1/4"/1/2" inch |
| Max. pipe length | 98.4 ft |
| Max. difference in level | 65.6 ft |
| Ambient temperature Cooling | -22 ~ 122 F |