Loading...
Loading...
We use cookies to improve your experience and measure site performance. Privacy Policy

Cooper & Hunter | Ceiling Cassette Series
Model: CH-RSH18MCT1W
BTU
16,700
SEER2
20.6
Voltage
208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz
Refrigerant
R454B
Outdoor: CH-RHP18-230VO
Cooper & Hunter 6-Zone Mini Split AC & Heat Pump -- 60000 (5.0 Ton), One-Way Ceiling Cassette Units (6K+9K+9K+9K+18K+18K BTU), Inverter Technology, 230V, Heating & Cooling - R454B
Enjoy targeted, low-profile comfort with the new 6-Zone R454B One-Way Ceiling Cassette Mini Split System by Cooper & Hunter. A 60,000 BTU outdoor condenser powers cassette heads that slide neatly between ceiling joists while providing whisper-quiet heating and cooling down to -13 F. One-Way cassettes use TU1 copper heat-exchangers, an integrated condensate pump, built-in Wi-Fi smart kits, and eco-friendly R454B refrigerant for efficiency up to 22 SEER2. On the 6K-12K model a simple ENC1 dip-switch lets you select 6K, 9K, or 12K capacity on site for true application flexibility.
Included in Your Order
Cooper & Hunter One-Way Cassette Mini Split System
Outdoor Unit : 60,000 BTU (1 pc) - Model CH-R60MES-230VO
Indoor Units :
- 6,000‑12,000 BTU (4 pcs) - Model: CH-RSH06-12MCT1W
- 18,000 BTU (2 pcs) - Model: CH-RSH18MCT1W
Capacity Selection (Dip-Switch ENC1)
Set ENC1 from "0" to "1" → 6,000 BTU
Set ENC1 from "0" to "2" → 9,000 BTU
Set ENC1 from "0" to "3" → 12,000 BTU
Installation-Kit options (No Kit / 16 ft / 25 ft / 50 ft) (INSTALLATION KIT SIZE MUST BE SELECTED, to be included)
Wireless Remote Controls (6 remotes)
Built-in Smart-Kit & C&H App control
Wall Thermostat
Installation & User Manuals
Manufacturer Warranty
Key Features
6-zone independent temperature control
One-Way airflow - perfect between 16 in joists
Up to 22 SEER2 efficiency
Quiet operation (as low as 65 dB)
Reliable heating down to -13 F ambient
Built-in condensate pump & circuit breaker
Humidity & refrigerant sensors for optimal comfort
TU1 Copper heat exchangers for long life
Turbo mode for rapid conditioning
2025 model - R454B refrigerant (low-GWP)
Complete Technical Specifications
Indoor Unit: CH-RSH06-12MCT1W (6,00
| Indoor Model | CH-RSH18MCT1W |
| Power supply | 208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz |
| Communication wiring | AWG 14-4 |
| Cooling Capacity | 16,700 (5,700~19,000) Btu/h |
| Input | 80 w |
| Rated current | 12 (5.6~12) A |
| EER/EER2 | 12.5 Btu/w |
| SEER/SEER2 | 20.6 Btu/w |
| Heating at 47 °F Capacity | 20,000 (8,900~22,000) Btu/h |
| COP | 3.01 W/W |
| HSPF4/HSPF2-4 | 12.2 |
| HSPF5/HSPF2-5 | 9.2 |
| Indoor fan motor | 1 Qty |
| Indoor air flow (Turbo/Hi/Med/Lo) (No duct) | 400.2 / 352 / 300.2 / 207.2 CFM |
| ESP (range) | / ln.wg. |
| Indoor noise level (Hi/Med/Lo) | 44/41.5/31 dB(A) |
| Dehumidification | 4.33 L/H |
| Indoor unit Dimensions (WxDxH) | 50.31 x 13.19 x 8.98 inch |
| Packing (WxDxH) | 39.17 x 15.67 x 29.13 inch |
| Net/Gross weight | 99.87/107.80 inch |
| Drainage water pipe diameter | 3/4" inch |
| Refrigerant piping (Liquid side/Gas side) | 1/4"/1/2" inch |
| Design pressure | 550/340 PSIG |
| Controller | wire controller + remote controller available |
| Room temperature Cooling | 60~90 F |
| Heating | -22~75 F |
| Outdoor Model | CH-RHP18-230VO |
| Min. circuit ampacity | 19 A |
| Max. fuse | 20 A |
| Compressor Model | KTM240D46UKT2 |
| Type | ROTARY |
| Brand | GMCC |
| Capacity | 25,930 Btu/h |
| Rated current (RLA) | 11.7 A |
| Refrigerant oil | VG74 21 oz |
| Outdoor fan motor Qty | 1 |
| RLA | 0.9 A |
| Speed | 780/700/550 r/min |
| Outdoor air flow (Max) | 1,765.8 CFM |
| Outdoor noise level (Max) | 59 dB(A) |
| Throttle type | EXV+Throttle valve |
| Outdoor unit Dimensions (WxDxH) | 35.04 x 13.46 x 26.50 inch |
| Refrigerant Type | R454B |
| Precharge | 25 ft |
| Additional charge for 1/4 inch liquid pipe | 0.16 oz |
| Additional charge for 3/8 inch liquid pipe | / oz |
| Refrigerant piping Liquid side/Gas side | 1/4"/1/2" inch |
| Max. pipe length | 98.43 ft |
| Max. difference in level | 65.62 ft |
| Ambient temperature Cooling | -22 ~ 122 F |