Loading...
Loading...
We use cookies to improve your experience and measure site performance. Privacy Policy

Cooper & Hunter | Ceiling Cassette Series
Model: CH-RSH18MCT
BTU
16,000
SEER2
20
Voltage
208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz
Refrigerant
R454B
Outdoor: CH-RHP18-230VO
Cooper & Hunter (Ref sensor /Humidity Sensor) 18000 BTU Four-Way Ceiling Cassette R454B 1.5 Ton Single Zone Air Conditioner Heat Pump Ductless Mini Split 20.7 SEER Inverter 230V Single Head Wi-Fi Thermostat CH-RSH18MCT + CH-RES18-230VO
Summary
The option to choose both, aesthetics and functionality is brought by Cooper & Hunter's Ceiling Cassette mini split series. Ceiling Cassettes offer a convenient solution for offices and businesses, as they can easily fit into a standard ceiling grid, but they can be used for almost any application, as long as enough space exists above the ceiling itself. Ceiling Cassettes provide omnidirectional airflow and user-friendly Remote Control operation. Ceiling Cassettes are designed to be controlled by our optional wall thermostat, the included remote control. This series of mini splits is available in 9K, 12K, 18K, 24K (36K-48K in Single Zone Light Commercial Applications.) Btu/h models and can be paired with Regular or Hyper Heat Pump Outdoor Units. These systems can heat and cool your home or office effectively down to -13°F for Standard units and even down to -22°F for Hyper units.
Key Features:
Up to 22.7 SEER Efficiency: Delivers exceptional energy savings while maintaining powerful heating and cooling performance.
Four-Way Airflow Distribution: Ensures balanced and consistent comfort across every corner of the room.
Compact Ceiling Integration: Fits seamlessly into standard ceiling grids, ideal for spaces with limited wall or floor space.
Quiet Operation: Provides optimal performance without disruptive noise, making it perfect for peaceful environments.
Smart Control Ready: Compatible with smart controls, allowing for convenient operation via remote or mobile app.
Integrated Drain Pump: Built-in pump simplifies condensation removal for hassle-free operation and maintenance.
Optional installation kit available -13°F low-tem
| Indoor Model | CH-RSH18MCT |
| Power supply | 208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz |
| Communication wiring | AWG 14-4 |
| Cooling Capacity | 16,000 (7,000~18,500) Btu/h |
| Input | 80 W |
| Rated current | 11 (3.5~12) A |
| EER/EER2 | 12.5 Btu/w |
| SEER/SEER2 | 20 Btu/w |
| Heating at 47 °F Capacity | 19,000 (8,700~20,000) Btu/h |
| COP | 3.18 W/W |
| HSPF4/HSPF2-4 | 12.3 |
| HSPF5/HSPF2-5 | 9.5 |
| Indoor fan motor | 1 Qty |
| Indoor air flow (Turbo/Hi/Med/Lo) (No duct) | 447.3 / 388.5 / 317.8 / 194.2 CFM |
| ESP (range) | / ln.wg. |
| Indoor noise level (Hi/Med/Lo) | 44.5/41/27.5 dB(A) |
| Dehumidification | 4.23 Pnt/H |
| Indoor unit Dimensions (WxDxH) | 22.44 x 22.44 x 9.65 inch |
| Packing (WxDxH) | 39.17 x 15.67 x 29.13 inch |
| Net/Gross weight | 99.87/107.80 lbs |
| Drainage water pipe diameter | 1" inch |
| Refrigerant piping (Liquid side/Gas side) | 1/4"/1/2" inch |
| Design pressure | 550/340 PSIG |
| Controller | wire controller + remote controller available |
| Room temperature Cooling | 60~90 F |
| Heating | -22~75 F |
| Outdoor Model | CH-RHP18-230VO |
| Min. circuit ampacity | 19 A |
| Max. fuse | 20 A |
| Compressor Model | KTM240D46UKT2 |
| Type | ROTARY |
| Brand | GMCC |
| Capacity | 25,930 Btu/h |
| Rated current (RLA) | 11.7 A |
| Refrigerant oil | VG74 21 oz |
| Outdoor fan motor Qty | 1 |
| RLA | 0.9 A |
| Speed | 780/700/550 r/min |
| Outdoor air flow (Max) | 1,765.8 CFM |
| Outdoor noise level (Max) | 57.5 dB(A) |
| Throttle type | EXV+Throttle valve |
| Outdoor unit Dimensions (WxDxH) | 35.04 x 13.46 x 26.50 inch |
| Refrigerant Type | R454B |
| Precharge | 25 ft |
| Additional charge for 1/4 inch liquid pipe | 0.16 oz |
| Additional charge for 3/8 inch liquid pipe | / oz |
| Refrigerant piping Liquid side/Gas side | 1/4"/1/2" inch |
| Max. pipe length | 98.4 ft |
| Max. difference in level | 65.6 ft |
| Ambient temperature Cooling | -22 ~ 122 F |