Loading...
Loading...
We use cookies to improve your experience and measure site performance. Privacy Policy

Cooper & Hunter | Astoria Pro Series
Model: CH-RH18MASTWM-230VI
BTU
18,000
SEER2
23.5
Voltage
208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz
Refrigerant
R454B
Outdoor: CH-RHP18-230VO
Cooper & Hunter Single Zone Astoria Hyper Series, R454B, Wall Mount Air Conditioner, 18,000 BTU/h, 1.5 Ton, 208-230V/60HZ, 24.6 SEER Single Head Ductless Inverter Mini Split, Heat Pump, WIFI & Optional Install Kit CH-RH18MASTWM-230VI + CH-RHP18-230VO
Summary
The Astoria Series Single Zone Ductless Mini Split Systems we offer have options of 16ft, 25ft, and 50ft kits. Auto-swing horizontal louvers maintain even airflow throughout the room, and the Genius Core Technology enables the unit to operate with an ultra-low compressor speed of 12Hz for extra energy savings, granting them a high-efficiency rating of up to 28.1 SEER2. This system will both heat and cool your home or office effectively down to -13°F for Standard units, and even down to -22°F for Hyper units. The units can be controlled with the Cooper & Hunter remote control, or via a smart device when used with the optional Wi-Fi kit and Cooper & Hunter Remote app. Other notable features include Follow Me Mode, Sleep Mode, Timer options, and even has an easily removable blower motor wheel! Paired with 46°F Freeze Protection, The Astoria indoor wall-mounted series is an incredible option as a single or multi-zone mini split unit!
Included in Your Order:
Cooper & Hunter Single Zone Ductless Mini Split System (18,000 BTU Inverter with Heat Pump)
Outdoor Unit: 12,000 BTU (1pc) – Model: CH-RHP18-230VO
Indoor Unit: 12,000 BTU (1pc with remote) – Model: CH-RH18MASTWM-230VI
Wi-Fi Adapter
Optional Installation Kit (16ft, 25ft, or 50ft options available)
Wireless Remote Control
Installation Manual
User's Manual
Manufacturer Warranty
Key Features:
Auto-Swing for horizontal louvers
Genius Core ultra-low compressor speed of 12Hz
46° Freeze Protection
Turbo Mode
Self-Clean Function
Eco Mode
Follow Me Mode
Remote Control included
Smart Kit ready with downloadable Cooper & Hunter remote app
| Indoor Model | CH-RH18MASTWM-230VI |
| Power Supply Rated | 208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz |
| Cooling Rated Capacity | 18,000 Btu/h |
| Heating Rated Capacity | 18,000 Btu/h |
| Minimum Circuit Ampacity (MCA) | 3 A |
| Max. Fuse | 15 A |
| Indoor Air Flow (Hi/Mi/Lo) | 635.7 / 500.3 / 359.0 / 294.3 CFM |
| Indoor Noise Level (Hi/Mi/Lo) | 45/38/31.5 dB(A) |
| External static presure (SlimDuct/AHU only) | in. WG |
| Drainage water pipe diameter | 5/8" inch |
| Diameter of refrigerant pipe (Liquid/Gas Side) | 1/4"/1/2" Inch |
| Dehumidification | 4.65 Pnt/H |
| Communication wiring | AWG 14-4 |
| Indoor Dimension (W×D×H) | 40.31 x 9.69 x 12.64 Inch |
| Packing (W×D×H) | 43.11x12.80x15.75 Inch |
| Net/Gross Weight | 27.34/36.60 lbs |