Loading...
Loading...
We use cookies to improve your experience and measure site performance. Privacy Policy

Cooper & Hunter
Model: CH-R60LCU-230VO
BTU
54,000
SEER2
19.5
Voltage
208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz
Refrigerant
R454B
Indoor: CH-RSH60LCFC
Cooper & Hunter's 60K BTU, 230V Single-Zone Outdoor Unit delivers outstanding performance for large residential properties and light commercial spaces. Designed for powerful and efficient climate control, this unit utilizes state-of-the-art inverter technology to adjust compressor speed based on the specific heating or cooling needs. This ensures precise temperature management while reducing energy consumption, leading to consistent performance and substantial savings over time.
| Indoor Model | CH-RSH60LCFC |
| Power supply | 208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz |
| Communication wiring | AWG 14-3 |
| Cooling Capacity | 54,000 (15,000~54,500) Btu/h |
| Input | 85 W |
| Rated current | 26.2 (6.2~26.2) A |
| Heating at 47 °F Capacity | 60,000 (20,200~60,000) Btu/h |
| COP | 3.05 W/W |
| HSPF4/HSPF2-4 | 9.5 |
| HSPF5/HSPF2-5 | 7.2 |
| Indoor air flow (Turbo/Hi/Med/Lo) (No duct) | 1,365.6 / 1,236.1 / 1,118.3 / 882.9 CFM |
| ESP (range) | / ln.wg. |
| Indoor noise level (Hi/Med/Lo) | 4.5/49.5/41.5 dB(A) |
| Indoor unit Dimensions (WxDxH) | 64.96 x 26.57 x 9.25 inch |
| Packing (WxDxH) | 43.11 x 19.49 x 58.27 inch |
| Net/Gross weight | 209.44/240.08 lbs |
| Refrigerant piping (Liquid side/Gas side) | 3/8"/3/4" inch |
| Design pressure | 550/340 PSIG |
| Room temperature Cooling | 60~90 F |
| Heating | -13~75 F |
| Outdoor Model | CH-R60LCU-230VO |
| Min. circuit ampacity | 42 A |
| Max. fuse | 45 A |
| Compressor Model | KTQ420D1UMU |
| Type | ROTARY |
| Brand | GMCC |
| Capacity | 46,740 Btu/h |
| Rated current (RLA) | 25 A |
| Refrigerant oil | VG74 47.3 oz |
| RLA | 2.2 A |
| Speed | 850/750/650 r/min |
| Outdoor air flow (Max) | 4,237,9 CFM |
| Outdoor noise level (Max) | 63.5 dB(A) |
| Throttle type | EXV+Throttle valve |
| Outdoor unit Dimensions (WxDxH) | 37.48 x 16.34 x 52.48 inch |
| Refrigerant Type | R454B |
| Refrigerant piping Liquid side/Gas side | 3/8"/3/4" inch |
| Max. pipe length | 246 ft |
| Max. difference in level | 98.4 ft |
| Ambient temperature Cooling | -13 ~ 122 F |