Loading...
Loading...
We use cookies to improve your experience and measure site performance. Privacy Policy

Cooper & Hunter
Model: CH-RS36LCDT-HS
BTU
36,000
SEER2
17.7
Voltage
208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz
Refrigerant
R454B
Outdoor: CH-RHP36LCU-230VO
The incredibly dynamic 36K Btu Slim Duct from Cooper & Hunter is the ultimate HVAC solution designed to meet various climate control needs with precision and efficiency, utilizing the new R454B refrigerant. This unit is perfect for Single-zone and Light Commercial applications. The slim design of Cooper & Hunter's duct units allows for seamless installation in tight spaces, such as ceilings or walls, ensuring a sleek and unobtrusive appearance. With High Static pressure capabilities, the Slim Duct ensures consistent performance across different settings and up to 18.7 SEER2 rating for optimal efficiency. Incorporating high-quality TU1 Copper Tubes, this unit delivers unmatched durability and superior heat transfer efficiency. Equipped with a built-in smart kit, the Slim Duct offers seamless connectivity and remote control via the C&H app. The refrigerant sensor ensures optimal system operation, providing precise climate control. Enjoy flexible installation options with the 36K Btu Slim Duct, which can be installed horizontally or vertically, catering to your specific space requirements. Control Options include: Built-in Smart Kit with Downloadable C&H App, included Remote Control and Wall Thermostat.
| CH-R | C 230VO + |
| Indoor Model | CH-RS36LCDT-HS |
| Power supply | 208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz |
| Communication wiring | AWG 14-3 |
| Cooling Capacity | 36,000 (9,800~37,000) Btu/h |
| Input | 250 W |
| Rated current | 14.1 (3.7~17) A |
| EER/EER2 | 12 Btu/w |
| SEER/SEER2 | 17.7 Btu/w |
| Heating at 47 °F Capacity | 42,000 (11,000~45,500) Btu/h |
| COP | 3.8 W/W |
| HSPF4/HSPF2-4 | 11.1 |
| HSPF5/HSPF2-5 | 9.2 |
| Indoor fan motor | 1 Qty |
| Indoor air flow (Turbo/Hi/Med/Lo) (No duct) | 1,236.1 / 1,059.5 / 941.8 / 765.2 CFM |
| ESP (range) | 0-0.8 ln.wg. |
| Indoor noise level (Hi/Med/Lo) | 45/40/34 dB(A) |
| Dehumidification | 6.34 Pnt/H |
| Indoor unit Dimensions (WxDxH) | 47.24 x 29.53 x 11.81 inch |
| Packing (WxDxH) | 45.08 x 19.68 x 42.52 inch |
| Net/Gross weight | 206.57/237.44 inch |
| Drainage water pipe diameter | 1" inch |
| Refrigerant piping (Liquid side/Gas side) | 3/8"/3/4" inch |
| Design pressure | 550/340 PSIG |
| Controller | wire controller + remote controller available |
| Room temperature Cooling | 60~90 F |
| Heating | -22~75 F |
| Outdoor Model | CH-RHP36LCU-230VO |
| Min. circuit ampacity | 38 A |
| Max. fuse | 40 A |
| Compressor Model | EKPQ420D1UMUA |
| Type | TWIN-ROTARY |
| Brand | GMCC |
| Capacity | 40,940 Btu/h |
| Rated current (RLA) | 24.5 A |
| Refrigerant oil | VG75 49.4 oz |
| Outdoor fan motor Qty | 1 |
| RLA | 2.1 A |
| Speed | 750/650/550 r/min |
| Outdoor air flow (Max) | 3,001.9 CFM |
| Outdoor noise level (Max) | 65 dB(A) |
| Throttle type | EXV+Throttle valve |
| Outdoor unit Dimensions (WxDxH) | 38.58 x 16.34 x 38.39 inch |
| Refrigerant Type | R454B |
| Precharge | 25 ft |
| Additional charge for 3/8 inch liquid pipe | 0.32 oz |
| Refrigerant piping Liquid side/Gas side | 3/8"/3/4" inch |
| Max. pipe length | 246 ft |
| Max. difference in level | 98.4 ft |
| Ambient temperature Cooling | -22 ~ 122 F |