Loading...
Loading...
We use cookies to improve your experience and measure site performance. Privacy Policy

Cooper & Hunter
Model: CH-RS18MDT-MS
BTU
17,000
SEER2
18
Voltage
208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz
Refrigerant
R454B
Outdoor: CH-RHP18-230VO
Cooper & Hunter 5-Zone Mini Split AC & Heat Pump -- 48000 (4.0 Ton), Slim Duct Units (9K+9K+9K+12K+18K BTU), Inverter Technology, 230V, Heating & Cooling - R454B
Summary
Bring flexible, concealed comfort to your space with the new 5-Zone R454B Slim-Duct Mini Split System by Cooper & Hunter. A 48,000 BTU condenser powers slim-profile duct units that disappear into ceilings or soffits while delivering whisper-quiet performance down to -13 F. Slim-Duct air handlers use TU1 copper tubing, medium/high static pressure blowers, built-in Wi-Fi smart kits, and R454B refrigerant for reduced GWP without sacrificing efficiency (up to 24 SEER2).
Included in Your Order
Cooper & Hunter Slim-Duct Mini Split System
Outdoor Unit: 48,000 BTU (1 pc) - Model: CH-R48MES-230VO
Indoor Units:
- 6,000-12,000 BTU (4 pcs) - Model: CH-RS06-12MDT-MS
- 18,000 BTU (1 pcs) - Model: CH-RS18MDT-MS
Installation-Kit options (No Kit / 16 ft / 25 ft / 50 ft) (INSTALLATION KIT SIZE MUST BE SELECTED)
Wireless Remote Controls (5 remotes)
Built-in Smart-Kit & C&H App control
Wall Thermostat
Installation & User Manuals
Manufacturer Warranty
Key Features
5-zone independent temperature control
Medium / High static pressure (Slim-Duct)
High-efficiency performance (24 SEER2)
Quiet operation (as low as 63 dB)
Reliable heating down to -13 F ambient
TU1 Copper Heat Exchangers
Built-in Wi-Fi & app control
Turbo mode for rapid conditioning
2025 model with R454B refrigerant
Complete Technical Specifications
Indoor Unit: CH-RS06-12MDT-MS (6,000-12,000 BTU) x4
Refrigerant type R454B
System type Single Zone
Filter dimensions (WxD) (inch) 23.3x7.24
BTU Rated 12,000
Power source 208-230V, 1Ph, 60Hz
Dehumidification value (pnt/day) 2.66
Voltage range (V) 187-253
Packing dimensions (WxDxH) 33.86 x 21.26 x 11.22
Controller wire controller + remote controller available
Refrigerant piping Liquid/Gas side (inch) 1/4"/3/8"
EER2
| Indoor Model | CH-RS18MDT-MS |
| Power supply | 208-230V, 1Ph, 60Hz V, Ph, Hz |
| Communication wiring | AWG 14-4 |
| Cooling Capacity | 17,000 (6,500~18,800) Btu/h |
| Input | 80 W |
| Rated current | 10.5 (3.8~12) A |
| EER/EER2 | 12 Btu/w |
| SEER/SEER2 | 18 Btu/w |
| Heating at 47 °F Capacity | 19,000 (8,900~22,000) Btu/h |
| COP | 3.37 W/W |
| HSPF4/HSPF2-4 | 10.5 |
| HSPF5/HSPF2-5 | 9 |
| Indoor fan motor | 1 Qty |
| Indoor air flow (Turbo/Hi/Med/Lo) (No duct) | 600.4 / 559.2 / 500.3 / 441.4 CFM |
| ESP (range) | 0-0.4 ln.wg. |
| Indoor noise level (Hi/Med/Lo) | 40/39/38 dB(A) |
| Dehumidification | 3.53 Pnt/H |
| Indoor unit Dimensions (WxDxH) | 34.65 x 26.54 x 8.27 inch |
| Packing (WxDxH) | 39.17 x 15.67 x 29.13 inch |
| Net/Gross weight | 99.87/107.80 inch |
| Drainage water pipe diameter | 1" inch |
| Refrigerant piping (Liquid side/Gas side) | 1/4"/1/2" inch |
| Design pressure | 550/340 PSIG |
| Controller | wire controller + remote controller available |
| Room temperature Cooling | 60~90 F |
| Heating | -22~75 F |
| Outdoor Model | CH-RHP18-230VO |
| Min. circuit ampacity | 19 A |
| Max. fuse | 20 A |
| Compressor Model | KTM240D46UKT2 |
| Type | ROTARY |
| Brand | GMCC |
| Capacity | 25,930 Btu/h |
| Rated current (RLA) | 11.7 A |
| Refrigerant oil | VG74 21 oz |
| Outdoor fan motor Qty | 1 |
| RLA | 0.9 A |
| Speed | 780/700/550 r/min |
| Outdoor air flow (Max) | 1,765.8 CFM |
| Outdoor noise level (Max) | 59 dB(A) |
| Throttle type | EXV+Throttle valve |
| Outdoor unit Dimensions (WxDxH) | 35.04 x 13.46 x 26.50 inch |
| Refrigerant Type | R454B |
| Precharge | 25 ft |
| Additional charge for 1/4 inch liquid pipe | 0.16 oz |
| Refrigerant piping Liquid side/Gas side | 1/4"/1/2" inch |
| Max. pipe length | 98.4 ft |
| Max. difference in level | 65.6 ft |
| Ambient temperature Cooling | -22 ~ 122 F |